A continuació, anem a redactar
els objectius, continguts i competències de la nostra unitat didàctica. Hem
intentat marcar-nos uns objectius dins de les circumstàncies i d'una
metodologia que es base en l’aprenentatge autònom en base a la reflexió.
1.- OBJECTIUS
OBJECTIUS DE ÀREA
(O.A.):
Per a instaurar els
objectius que tindrem presents en la nostra UD, ens hem basat en el Real Decret
111/2007, del Consell, en el qual s´estableix el currículum de l´Educació
Primària en la Comunitat Valenciana (2007/9730), ja que hi ha absència
d´objectius d´àrea en les normativa vigent (Real Decret 126/2014 i Decret
108/2014). En primer lloc anomenarem els objectius d´àrea (O.A.) relacionant-los amb
els objectius didàctics (O.D.) que plantejarem a la nostra UD i que apareixeran
a continuació d´aquests.
L’àrea d´ensenyança
de l’Educació física a l´etapa de l´educació primària tindrà com a objectiu el
desenrotllament de les següents capacitats:
- Conèixer i valorar el seu cos i l’activitat física com a mitjà d’exploració i gaudi de les seues possibilitats motrius, de relació amb els altres i com a recurs per a organitzar el temps lliure.
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
- Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
- Apreciar l’activitat física per al benestar, manifestant una actitud responsable cap a un mateix i les altres persones, i reconeixent els efectes de l’exercici físic, de la higiene, de l’alimentació i dels hàbits posturals sobre la salut.
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
- Utilitzar les seues capacitats físiques, habilitats motrius i el seu coneixement de l’estructura i funcionament del cos per a adaptar el moviment a les circumstàncies i condicions de cada situació.
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
- Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
- Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes. (14 O.D.)
- Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés. (15 O.D.)
- Adquirir, triar i aplicar principis i regles per a resoldre problemes motors i actuar de manera eficaç i autònoma en la pràctica d’activitats físiques, esportives i artisticoexpressives.
- Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a i ajudar-lo a participar de la forma més adequada possible. (5 O.D.)
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
- Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
- Realitzar de forma autònoma activitats fisicoesportives que exigisquen un nivell d’esforç, habilitat o destresa, posant l’èmfasi en l’esforç.
- Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals. (2 O.D.)
- Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura. (7 O.D.)
- Participar activament en els jocs plantejats. (8 O.D.)
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
- Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
- Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte. (12 O.D.)
- Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
- Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes. (14 O.D.)
- Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés. (15 O.D.)
- Regular i dosificar l’esforç, arribant a un nivell d’autoexigència d’acord amb les seues possibilitats i la naturalesa de la tasca, i desenrotllant actituds de tolerància i respecte a les possibilitats i les limitacions dels altres.
- Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
- Utilitzar els recursos expressius del cos i el moviment, de manera estètica creativa i autònoma, comunicant sensacions, emocions i idees.
- Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals. (2 O.D.)
- Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte. (12 O.D.)
- Desenrotllar la iniciativa individual i l’hàbit de treball en equip, acceptant les normes i regles que prèviament s’establisquen.
- Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió. (1 O.D.)
- Fer aprendre als alumnes mitjançant la pròpia reflexió. (4 O.D.)
- Fomentar la participació de tots els alumnes, així com el seu aprenentatge en base a les posteriors reflexions. (6 O.D.)
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
- Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
- Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
- Participar en activitats físiques compartint projectes, establint relacions de cooperació per a aconseguir objectius comuns, resolent per mitjà del diàleg els conflictes que puguen sorgir i evitant discriminacions per característiques personals, de gènere, socials i culturals.
- Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals. (2 O.D.)
- Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a i ajudar-lo a participar de la forma més adequada possible. (5 O.D.)
- Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura. (7 O.D.)
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
- Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte. (12 O.D.)
- Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
- Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes. (14 O.D.)
- Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés. (15 O.D.)
- Conéixer i valorar la diversitat d’activitats físiques, lúdiques i esportives com a elements culturals, mostrant una actitud crítica tant des de la perspectiva de participant com d’espectador.
- Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura. (7 O.D.)
- Participar activament en els jocs plantejats. (8 O.D.)
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
- Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
- Utilitzar les tecnologies de la informació i la comunicació com a recurs de suport a l’àrea.
- Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió. (1 O.D.)
- Respectar les instal·lacions i el material. (3 O.D.)
OBJECTIUS DIDÀCTICS (O.D.):
En quan als objectius que hi trobem a la nostra UD
són els següents:
- Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió.
- Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals.
- Respectar les instal·lacions i el material.
- Fer aprendre als alumnes mitjançant la pròpia reflexió.
- Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a i ajudar-lo a participar de la forma més adequada possible.
- Fomentar la participació de tots els alumnes, així com el seu aprenentatge en base a les posteriors reflexions.
- Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura.
- Participar activament en els jocs plantejats.
- Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc.
- Mostrar una actitud responsable, participativa i activa.
- Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja.
- Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte.
- Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes.
- Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes.
- Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés.
2· CONTINGUTS
En
aquest apartat, anem a parlar dels continguts que anem a desenvolupar des de la
nostra Unitat Didàctica, fent una divisió d´aquests segons els blocs de la
LOMCE. Els continguts son els següents:
CONTINGUTS DEL BLOC 1
Organització espacio-temporal en situacions motrius complexes. A l’hora de
realitzar exercicis de
desmarcatges.
CONTINGUTS DEL BLOC 2
Autonomia i confiança en les pròpies habilitats motrius en situacions
habituals amb entorns desconeguts.
CONTIGUTS DEL BLOC 3
Anàlisi d’informació verbal i no
verbal d’exposicions, descripcions, instruccions, conferències breus, i textos
orals en què s’expressen opinions i preferències (debats i reflexiones després
de cada exercici.
CONTINGUTS DEL BLOC 4
Estiraments a
la fi d’una activitat física.
CONTINGUTS DEL BLOC 5
Reconeixement,
nomenament i classificació de jocs i activitats esportives, estes últimes
segons la forma d’utilitzar l’espai i el tipus de participació dels jugadors
(psicomotrius o individuals, d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició
o col·lectius), la varietat de contextos lúdics i l’anàlisi de l’estructura
(blanc diana, de camp i bat, de pista dividida, mur o paret i invasió) i el
major o menor caràcter utilitari (formals, informals i semiformals).
Participació en activitats
esportives psicomotrius o individuals (p. ex., salt de llargada o llançament de
javelina, disc i martell), d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o
col·lectives, amb especial referència a la modalitat autòctona de pilota
valenciana.
Aplicació
adequada de la tècnica i la tàctica en activitats esportives. Planificació,
organització i gestió de projectes individuals o col·lectius.
Cooperació i
socialització per a la creació de treballs expressius.
Establiment
d’estratègies de supervisió. Selecció de la informació técnica i els materials.
Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Aportació de solucions
originals als problemes. Transformació d’idees en accions.
Establiment de
criteris per a avaluar el projecte i el producte amb ajuda de guies. Admissió
dels propis errors i aprenentatge d’aquests. Millora del producte i del procés
després de l’avaluació.
Desenvolupament de projectes en
equip, transformant idees en accions.
Presa de
decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Trobada del sentit del seu
treball en una tasca complexa que n’afecta diversos.
Participació en
l’organització de jocs, activitats d’expressió, esportives i en el medi
natural.
Estímul de
l’entusiasme per les perspectives i els objectius compartits.
Sensibilitat i
comprensió dels punts de vista dels altres. Compromís per a demanar el consens
i el suport dels altres.
3.- COMPETÈNCIES
A continuació, anem a tractar
les competències a desenvolupar, tant al finalitzar tota l´etapa primària, com
al finalitzar la nostra Unitat Didàctica:
Competències generales de l’etapa primària:
Guiats per les competències claus
per l´aprenentatge permanent i formatiu que va establir la Direcció General
d´Educació i Cultura del Parlament Europeu en l´any 2006, hem decidit que des
de la nostra Unitat Didàctica anem a contribuir a desenvolupar les següents:
Aprendre a aprendre:
Aquesta competència és la habilitat per a
iniciar l´aprenentatge, per a organitzar el seu propi aprenentatge i gestionar
tant el temps com la informació de forma correcta i eficaç, tant individualment
com en grup. És una de les principals competències que volen dur a terme en la
nostra UD, ja que aquesta implica que l´alumne siga conscient del propi procés
d´aprenentatge, sent capaç de superar els obstacles que se li interposen. Per
tant, implica que l´alumne siga capaç d´adquirir, processar i assimilar nous coneixements
i capacitats, recolzant-se en experiències vitals amb el fi de aplicar aquests
coneixements nous. Tant la motivació com la confiança, són dos factors claus en
aquesta competència.
Aquesta competència la podem dur a terme,
fent reflexionar als alumnes després o a mitjan de cadascuna de les activitats
per a que així vagin recapacitant i assimilant aquells coneixements que els
resulten nous, per tal de aplicar-los a la resta de activitats i no recaure en
els mateixos errors que abans.
Competència social i cívica:
Aquesta competència recull totes les
formes de comportament que preparen a les persones per a participar de forma
eficaç i constructiva en la vida social i professional, especialment en
societats cada vegada més diversificades com també per tal de resoldre conflictes.
Amb aquesta competència tractarem de fer
veure als alumnes diferents maneres correctes de resoldre qualsevol conflicte
que hi aparegui en les diferents activitats, per tal de fer participar a tot
l´alumnat en la resolució d´aquests problemes aportant les diferents idees de
cadascun d´ells. Així, estarem ensenyant als alumnes a resoldre problemes en la
seua vida diària.
Per a dur a terme aquestes competències que acabem de exposar, posarem en
pràctica el model deductiu, el qual a partir de les CCCC generals estableix una
sèrie de subcompetències genèriques que són comuns a totes les
assignatures del currículum, i a partir de ací, cadascun dels departaments
selecciona aquelles a les que contribuirà des de les assignatures concretes.
Competències d'àrea: Educació física. Què ha d'aconseguir el xiquet ja
finalitzada l'etapa de primària?
- Adaptar els desplaçaments i bots a diferents tipus d'entorns que puguen ser desconeguts i presenten un cert grau d'incertesa. (Relacionada amb les competències específiques de millora de la visió espacial, oculopèdica i oculomanual).
- Llançar, passar i rebre pilotes o altres mòbils, sense perdre el control dels mateixos en els jocs i activitats motrius que ho requerisquen, amb ajust correcte a la situació en el terreny de joc, a les distàncies i a les trajectòries. (Relacionada amb les 4 competències específiques).
- Actuar de forma coordinada i cooperativa per a resoldre reptes o per a oposar-se a un o més adversaris en un joc col·lectiu, ja siga com atacant o com a defensor. (Relacionada amb la competència especifica de millora de la visió espacial, d´increment de les capacitats cooperatives per un fi comú i d´adquisició dels principis tàctics bàsics dels jocs d´invasió).
- Identificar, com a valors fonamentals dels jocs i la pràctica d'activitats esportives, l'esforç personal, propi i aliè, i les relacions que s’estableixen amb el grup (camaraderia, competència, cooperació...) i actuar d'acord amb estos. (Relacionada amb la competència específica d'increment de les capacitats cooperatives per un fi comú).
- Saber fer front a les diferents situacions conflictives que es generen al llarg del joc, de forma que es puguen resoldre de forma coherent i crítica. (Relacionada amb la competència específica d´increment de les capacitats cooperatives per un fi comú). En aquest cas, el fi comú sería el de passar una bona estona sense cap conflicte.
- Mostrar conductes actives per a incrementar globalment la condició física, ajustant la seua actuació al coneixement de les pròpies possibilitats i limitacions corporals i de moviment. L'alumne ha de conèixer les seues pròpies limitacions, i ha de plantejar l'objectiu d'autosuperarse. (Relacionada amb les competències específiques de millora de la visió espacial i millora de les manipulacions oculopèdiques i oculomanuals).
Competències específiques: Què ha
d´aconseguir l´alumnat al finalitzar la Unitat Didàctica?
- Millora de la visió espacial.
- Millora de les manipulacions oculopèdiques i oculomanuals.
- Increment de les capacitats cooperatives per un fi comú.
- Adquisició dels principis tàctics bàsics dels jocs de invasió.
Hem revisat tot el contingut tal i com ens vas dir a la primera entrada d'aquest apartat. També, crec que ja hem pillat el truc a la visualització correcta de l'entrada, així com el seu estil (comenta si veus la millora, si ho lliges de forma adequada i sense problema).
ResponderEliminarSalutacions.
Ok. Voy apartado por apartado:
ResponderEliminarObjetivos.
No repitáis la información, si los objetivos didácticos los indicáis junto con los de área no los pongáis también aparte. Si los relacionáis también con los objetivos de etapa (R.D. 126/2014, art.7).
Contenidos.
Tenéis que indicar de qué documento salen esos contenidos.
Competencias.
“Per a dur a terme aquestes competències que acabem de exposar, posarem en pràctica el model deductiu, el qual a partir de les CCCC generals estableix una sèrie de subcompetències genèriques que són comuns a totes les assignatures del currículum, i a partir de ací, cadascun dels departaments selecciona aquelles a les que contribuirà des de les assignatures concretes.” Pero luego desarrolláis una serie de subcompetencias específicas de la Educación física, no tiene sentido lo que decís que vais a hacer con lo que luego hacéis. O decís que vais a desarrollar el modelo inductivo o indicáis las subcompetencias genéricas y no las específicas.
Sobre lo que denomináis competencias específicas: tened en cuenta que las competencias son una serie de habilidades complejas que engloban distintos tipos de inteligencias de la persona, por lo que las competencias 1 y 2 que indicáis en ese apartado no terminan de encajar. Se trataría más bien de objetivos de la UD o de una sesión concreta, asimismo, la competencia 4 estaría más clara si en vez de “adquisición” ponéis “aplicación” ya que denota mejor que se trata de la puesta en práctica de una serie de destrezas y mecanismos en una situación compleja como sería una situación de juego.
Un saludo,
Rodrigo
Visió/percepció espacial en un situació jugada amb oposició, amb capacitat de decisió en vista d'una habilitat oculo-pedica (dins de la competència de l'àrea)
ResponderEliminar