miércoles, 28 de octubre de 2015

OBJECTIUS. CONTINGUTS I COMPETÈNCIES

Hola de nou, a continuació anem a redactar els objectius, continguts i competències de la nostra unitat didàctica. Hem intentat marcar-nos uns objectius dins de les circumstàncies i d'una metodologia que es base en l’aprenentatge autònom en base a la reflexió.

OBJECTIUS

  1. Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió.
  2. Aprendre a respectar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals.
  3. Respectar les instal·lacions i el material.
  4. Fer aprendre als alumnes mitjançant la pròpia reflexió.
  5. Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a.
  6. Fomentar la participació de tots els alumnes, així com el seu aprenentatge en base a les posteriors reflexions.
CONTINGUTS
·         Reconeixement, nomenament i classificació de jocs i activitats esportives, estes últimes segons la forma d’utilitzar l’espai i el tipus de participació dels jugadors (psicomotrius o individuals, d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectius), la varietat de contextos lúdics i l’anàlisi de l’estructura (blanc diana, de camp i bat, de pista dividida, mur o paret i invasió) i el major o menor caràcter utilitari (formals, informals i semiformals).

·         Participació en activitats esportives psicomotrius o individuals (p. ex., salt de llargada o llançament de javelina, disc i martell), d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectives, amb especial referència a la modalitat autòctona de pilota valenciana.

·  Aplicació adequada de la tècnica i la tàctica en activitats esportives. Planificació, organització i gestió de projectes individuals o col·lectius.

·         Cooperació i socialització per a la creació de treballs expressius.

·         Establiment d’estratègies de supervisió. Selecció de la informació técnica i els materials. Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Aportació de solucions originals als problemes. Transformació d’idees en accions.

·         Establiment de criteris per a avaluar el projecte i el producte amb ajuda de guies. Admissió dels propis errors i aprenentatge d’aquests. Millora del producte i del procés després de l’avaluació.

·         Desenvolupament de projectes en equip, transformant idees en accions.

·         Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Trobada del sentit del seu treball en una tasca complexa que n’afecta diversos.

·         Participació en l’organització de jocs, activitats d’expressió, esportives i en el medi natural.

·         Estímul de l’entusiasme per les perspectives i els objectius compartits.

·         Sensibilitat i comprensió dels punts de vista dels altres. Compromís per a demanar el consens i el suport dels altres.

·    Organització espaciotemporal en situacions motrius complexes. A l’hora de realitzar exercicis de desmarcatges.

·         Autonomia i confiança en les pròpies habilitats motrius en situacions habituals amb entorns desconeguts.

·  Anàlisi d’informació verbal i no verbal d’exposicions, descripcions, instruccions, conferències breus, i textos orals en què s’expressen opinions i preferències (debats i reflexiones després de cada exercici.

·         Estiraments a la fi d’una activitat física.
1

    COMPETÈNCIES

  Competències generales de l’etapa primària.
Guiats per les competències claus per l´aprenentatge permanent i formatiu que va establir la Direcció General d´Educació i Cultura del Parlament Europeu en l´any 2006, hem decidit que per a la nostra Unitat Didàctica les més convenients són les següents:

Aprendre a aprendre: aquesta competència és la habilitat per a iniciar l´aprenentatge, per a organitzar el seu propi aprenentatge i gestionar tant el temps com la informació de forma correcta i eficaç, tant individualment com en grup. És una de les principals competències que volen dur a terme en la nostra UD, ja que aquesta implica que l´alumne siga conscient del propi procés d´aprenentatge, sent capaç de superar els obstacles que se li interposen. Per tant, implica que l´alumne siga capaç d´adquirir, processar i assimilar nous coneixements i capacitats, recolçant-se en experiències vitals amb el fi de aplicar aquests coneixements nous. Tant la motivació com la confiança, són dos factors claus en aquesta competència.
Aquesta competència la podem dur a terme, fent reflexionar als alumnes després o a mitjan de cadascuna de les activitats per a que així vagen recapacitant i asimilant aquells coneixements que els resulten nous, per tal de aplicar-los a la resta de activitats i no recaure en els mateixos errors que abans.
Competència social i cívica: aquesta competència recull totes les formes de comportament que preparen a les persones per a participar de forma eficaç i constructiva en la vida social i professional, especialment en societats cada vegada més diversificades com també per tal de resoldre conflictes.
Amb aquesta competència tractarem de fer veure als alumnes diferents maneres correctes de resoldre qualsevol conflicte que hi aparega en les diferents activitats, per tal de fer participar a tot l´alumnat en la resolució d´aquests problemes aportant les diferents idees de cadascun d´ells. Així, estarem ensenyant als alumnes a resoldre problemes en la seua vida diaria.
Per a dur a terme aquestes competències que acabem de exposar, possarem en pràctica el model deductiu, el qual a partir de les CCCC generals estableix una sèrie de subcompetències genèriques que són comuns a totes les assignatures del currículum, i a partir de ací, cadascun dels departaments selecciona aquelles a les que contribuirà des de les assignatures concretes.

Competències d'àrea: Educació física. Què ha d'aconseguir el xiquet ja finalitzada l'etapa de primària? 

1. Adaptar els desplaçaments i bots a diferents tipus d'entorns que puguen ser desconeguts i presenten un cert grau d'incertesa.
2. Llançar, passar i rebre pilotes o altres mòbils, sense perdre el control dels mateixos en els jocs i activitats motrius que ho requerisquen, amb ajust correcte a la situació en el terreny de joc, a les distàncies i a les trajectòries.
3. Actuar de forma coordinada i cooperativa per a resoldre reptes o per a oposar­se a un o més adversaris en un joc col∙lectiu, ja siga com atacant o com a defensor.
4. Identificar, com a valors fonamentals dels jocs i la pràctica d'activitats esportives, l'esforç personal, propi i alié, i les relacions que s'establixen amb el grup (camaraderia, competència, cooperación...) i actuar d'acord amb estos.
5. Saber fer front a les diferents situacions conflictives que es generen al llarg del joc, de forma que es puguen resoldre de forma coherent i crítica.
6. Mostrar conductes actives per a incrementar globalment la condició física, ajustant la seua actuació al coneixement de les pròpies possibilitats i limitacions corporals i de moviment. L'alumne ha de conéixer les seues pròpies limitacions, i ha de plantejar l'objectiu d'autosuperar­se.

Competències específiques
  1. Millora de la visió espacial.
  2. Millora de les manipulacions oculopèdiques i oculomanuals.
  3. Increment de les capacitats cooperatives per un fi comú.
  4. Adquisició dels principis tàctics bàsics dels jocs de invasió.


miércoles, 21 de octubre de 2015

Benvinguda al blog! (Anàlisi del context)

Hola a tots, aquest és el blog format per Paolo Fiarni, Carlos Alandete, Jorge Campos, David Plazas i Benjamín García, i serà utilitzat a partir d’ara per compartir totes les parts que comprendrà la nostra unitat didàctica d’aquesta assignatura. Seria tot un plaer que participareu si ho veieu convenient.
Hui anem a parlar de l’anàlisi del context on se donarà a terme la nostra unitat didàctica. Un marco reial en el que treballarem a fons per fer-ho el millor possible.

El CEIP San Francisco de Borja és un col·legi d'ensenyança publica, amb educació infantil i primària, que ofereix als seus alumnes la línia P.E.V. (Programa d'Ensenyança en Valencià) i incorpora la llengua anglesa en tots els cursos a partir dels 3 anys. Este centre està situat al centre del poble de Llombai, una localitat de la Ribera Alta (propera a Catadau i Alfarb) i que compta amb una superfície territorial de 55´6 km2 i una població d'uns 2.800 habitants.

 Aquest centre educatiu pretén educar xiquets i xiquetes de diferents ètnies a través del coneixement, la solidaritat, la voluntat de les coses bones i la sensibilitat, tot açò motivant els alumnes i estimulant la creativitat i el talent de cada un d'ells. Quant al centre, les característiques que presenta són un tant inadequades tant per a l'alumnat com per al professorat, ja que, entre moltes altres, es troba en constants reformes, amb algunes aules inutilitzades, sense unes instal·lacions esportives (gimnàs) apropiades perquè els alumnes desenvolupen les classes d'educació física, aquest fet dificulta molt la posada en pràctica d´activitats psicomotrius quan el oratge no acompanya, per exemple si plou. En el cas de que el oratge fora negatiu per a eixir al pati, es faria una classe teòrica, però didàctica, mirant vídeos de esportistes amb alguna dificultat psíquica o física que hagen aconseguit auto superar-se a l´esport. El centre també compta amb un carrer a prop on s´ha jugat a pilota i raspall tota la vida i que ens pot servir per a posar en pràctica algun joc d´invasió. A més, comparteixen el frontó (part del pati de l´escola) amb el club de frontenis del poble, succés que ha fet patir als vestuaris (que després gasta l´escola) alguna agressió dels equips visitants de frontenis. Amés, com anem a enfocar la unitat didàctica als jocs i els esports, cal dir que no existeix camp de basquet, però si dues cistelles soltes enganxades a la paret. Pel que fa al futbol si que existeix camp de futbet i porteries col·locades com es degut i que al mateix camp estan pintades les línies de handbol també, però d´altre color per a diferenciar-les de les de futbet.

 D'altra banda, el departament d'educació física està format per dos professors: Gregori, professor d'E.F., i Esteban, professor d'E.F. i tutor de 3r primària. Estos dos professors comparteixen un mateix despatx i s'encarreguen d'impartir les classes de gimnàstica a tots els cursos. Compten amb una habitació on guarden tots els materials necessaris per a l'assignatura, on gaudeixen de matalassos, pilotes de: futbol, basquet, tennis, medicinals, plàstic, etc. A més, tenen estic d´hoquei, raquetes de tennis, bat de beisbol, etc. En definitiva, gaudeixen d´un material prou complet per a poder desenvolupar la unitat didàctica de jocs i esports.

 Per últim, l'alumnat del centre pertany a diferents ètnies ,però estan ben integrats, les classes no sobrepassen els 20 alumnes i presenten el mateix nombre de xiquets i xiquetes. Hi ha unes aules crides CIL, on van uns 7 o 8 xiquets autistes, però també poden estar en els seus cursos de forma natural junt amb un professor de reforç.

Concretament, en la nostra classe de 6é de primària, són dotze alumnes, dels quals 7 xiquets i 5 xiquetes. Un d'estos xiquets, és autista i només ve certes hores a la setmana pel fet que té la seua classe CIL, però és capaç d'integrar-se amb els xiquets de la seua mateixa edat. Pel que fa als repetidors, no hi ha cap a la classe, però si que podem trobar dos alumnes que tenen problemes entre ells amb certa freqüència.

Dins dels alumnes amb sexe masculí, tots estan prou ben desenvolupats en quant a psicomotricitat, llevat del alumne amb autisme, que si que li costa més desenvolupar-se en aquest aspecte. En quant a xiquetes, tenim una de elles amb unes característiques boníssimes per a practicar esport, i la resta molt motivada per a enfrontar-se als xics, sense cap tipus de idea de inferioritat, es a dir, donen guerra als xics a l´hora de practicar algun esport o de fer alguna xicoteta competició. En definitiva, els alumnes de 6é tenen el moviments motrius suficientment madurs per a dur a terme i participar adequadament en aquesta unitat didàctica.

En quant a l´afectivitat, tenim un alumne no gaudeix de figura paterna per unes determinades circumstàncies, per tant, pot tindre alguna carència afectiva directa. Pel que fa al xiquet amb autisme, li costa fer actes afectius a la resta, encara que l´ajuden a fer alguna cosa, no ho sap agrair com cal.

Per últim, cal dir que al tractar-se d´alumnes de 6é de primària, ja tenen un desenvolupament cognitiu suficient per a poder prestar atenció a les reflexions del professor, com per a fer les seues pròpies reflexions.