miércoles, 28 de octubre de 2015

OBJECTIUS. CONTINGUTS I COMPETÈNCIES

Hola de nou, a continuació anem a redactar els objectius, continguts i competències de la nostra unitat didàctica. Hem intentat marcar-nos uns objectius dins de les circumstàncies i d'una metodologia que es base en l’aprenentatge autònom en base a la reflexió.

OBJECTIUS

  1. Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió.
  2. Aprendre a respectar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals.
  3. Respectar les instal·lacions i el material.
  4. Fer aprendre als alumnes mitjançant la pròpia reflexió.
  5. Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a.
  6. Fomentar la participació de tots els alumnes, així com el seu aprenentatge en base a les posteriors reflexions.
CONTINGUTS
·         Reconeixement, nomenament i classificació de jocs i activitats esportives, estes últimes segons la forma d’utilitzar l’espai i el tipus de participació dels jugadors (psicomotrius o individuals, d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectius), la varietat de contextos lúdics i l’anàlisi de l’estructura (blanc diana, de camp i bat, de pista dividida, mur o paret i invasió) i el major o menor caràcter utilitari (formals, informals i semiformals).

·         Participació en activitats esportives psicomotrius o individuals (p. ex., salt de llargada o llançament de javelina, disc i martell), d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectives, amb especial referència a la modalitat autòctona de pilota valenciana.

·  Aplicació adequada de la tècnica i la tàctica en activitats esportives. Planificació, organització i gestió de projectes individuals o col·lectius.

·         Cooperació i socialització per a la creació de treballs expressius.

·         Establiment d’estratègies de supervisió. Selecció de la informació técnica i els materials. Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Aportació de solucions originals als problemes. Transformació d’idees en accions.

·         Establiment de criteris per a avaluar el projecte i el producte amb ajuda de guies. Admissió dels propis errors i aprenentatge d’aquests. Millora del producte i del procés després de l’avaluació.

·         Desenvolupament de projectes en equip, transformant idees en accions.

·         Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Trobada del sentit del seu treball en una tasca complexa que n’afecta diversos.

·         Participació en l’organització de jocs, activitats d’expressió, esportives i en el medi natural.

·         Estímul de l’entusiasme per les perspectives i els objectius compartits.

·         Sensibilitat i comprensió dels punts de vista dels altres. Compromís per a demanar el consens i el suport dels altres.

·    Organització espaciotemporal en situacions motrius complexes. A l’hora de realitzar exercicis de desmarcatges.

·         Autonomia i confiança en les pròpies habilitats motrius en situacions habituals amb entorns desconeguts.

·  Anàlisi d’informació verbal i no verbal d’exposicions, descripcions, instruccions, conferències breus, i textos orals en què s’expressen opinions i preferències (debats i reflexiones després de cada exercici.

·         Estiraments a la fi d’una activitat física.
1

    COMPETÈNCIES

  Competències generales de l’etapa primària.
Guiats per les competències claus per l´aprenentatge permanent i formatiu que va establir la Direcció General d´Educació i Cultura del Parlament Europeu en l´any 2006, hem decidit que per a la nostra Unitat Didàctica les més convenients són les següents:

Aprendre a aprendre: aquesta competència és la habilitat per a iniciar l´aprenentatge, per a organitzar el seu propi aprenentatge i gestionar tant el temps com la informació de forma correcta i eficaç, tant individualment com en grup. És una de les principals competències que volen dur a terme en la nostra UD, ja que aquesta implica que l´alumne siga conscient del propi procés d´aprenentatge, sent capaç de superar els obstacles que se li interposen. Per tant, implica que l´alumne siga capaç d´adquirir, processar i assimilar nous coneixements i capacitats, recolçant-se en experiències vitals amb el fi de aplicar aquests coneixements nous. Tant la motivació com la confiança, són dos factors claus en aquesta competència.
Aquesta competència la podem dur a terme, fent reflexionar als alumnes després o a mitjan de cadascuna de les activitats per a que així vagen recapacitant i asimilant aquells coneixements que els resulten nous, per tal de aplicar-los a la resta de activitats i no recaure en els mateixos errors que abans.
Competència social i cívica: aquesta competència recull totes les formes de comportament que preparen a les persones per a participar de forma eficaç i constructiva en la vida social i professional, especialment en societats cada vegada més diversificades com també per tal de resoldre conflictes.
Amb aquesta competència tractarem de fer veure als alumnes diferents maneres correctes de resoldre qualsevol conflicte que hi aparega en les diferents activitats, per tal de fer participar a tot l´alumnat en la resolució d´aquests problemes aportant les diferents idees de cadascun d´ells. Així, estarem ensenyant als alumnes a resoldre problemes en la seua vida diaria.
Per a dur a terme aquestes competències que acabem de exposar, possarem en pràctica el model deductiu, el qual a partir de les CCCC generals estableix una sèrie de subcompetències genèriques que són comuns a totes les assignatures del currículum, i a partir de ací, cadascun dels departaments selecciona aquelles a les que contribuirà des de les assignatures concretes.

Competències d'àrea: Educació física. Què ha d'aconseguir el xiquet ja finalitzada l'etapa de primària? 

1. Adaptar els desplaçaments i bots a diferents tipus d'entorns que puguen ser desconeguts i presenten un cert grau d'incertesa.
2. Llançar, passar i rebre pilotes o altres mòbils, sense perdre el control dels mateixos en els jocs i activitats motrius que ho requerisquen, amb ajust correcte a la situació en el terreny de joc, a les distàncies i a les trajectòries.
3. Actuar de forma coordinada i cooperativa per a resoldre reptes o per a oposar­se a un o més adversaris en un joc col∙lectiu, ja siga com atacant o com a defensor.
4. Identificar, com a valors fonamentals dels jocs i la pràctica d'activitats esportives, l'esforç personal, propi i alié, i les relacions que s'establixen amb el grup (camaraderia, competència, cooperación...) i actuar d'acord amb estos.
5. Saber fer front a les diferents situacions conflictives que es generen al llarg del joc, de forma que es puguen resoldre de forma coherent i crítica.
6. Mostrar conductes actives per a incrementar globalment la condició física, ajustant la seua actuació al coneixement de les pròpies possibilitats i limitacions corporals i de moviment. L'alumne ha de conéixer les seues pròpies limitacions, i ha de plantejar l'objectiu d'autosuperar­se.

Competències específiques
  1. Millora de la visió espacial.
  2. Millora de les manipulacions oculopèdiques i oculomanuals.
  3. Increment de les capacitats cooperatives per un fi comú.
  4. Adquisició dels principis tàctics bàsics dels jocs de invasió.


1 comentario:

  1. Hola.
    Aquí os dejo algún comentario sobre el bloque de objetivos, contenidos y competencias.

    A la hora de presentar el trabajo vigilad que la redacción sea académica: “Hola de nou, a continuació anem a redactar”.

    OBJECTIUS

    Falta que relacionéis los objetivos didácticos (los de la UD) con los de área y etapa para verificar de qué forma se está contribuyendo desde esta UD a alcanzar otros de rango mayor. En vuestro trabajo debe quedar constancia tanto de los objetivos de área (OA) como los didácticos (OD) relacionados entre sí y con los de etapa (OE) que podéis encontrar en el R.D. 126/2014. Una forma de hacerlo sería:

    1.- Objetivo de área uno (entre paréntesis la letra correspondiente al objetivo(s) de etapa que desarrolláis a partir de estos)
    1.1 Objetivo didáctico uno derivado del objetivo de área uno
    1.2 Objetivo didáctico dos derivado del objetivo de área uno
    1.3 Objetivo didáctico uno derivado del objetivo de área uno

    2.- Objetivo de área dos (entre paréntesis la letra correspondiente al objetivo(s) de etapa que desarrolláis a partir de estos)
    2.1 Objetivo didáctico uno derivado del objetivo de área dos
    2.2 Objetivo didáctico dos derivado del objetivo de área dos...

    De esta manera los OA y OD estarían redactados y relacionados, los OE no haría falta redactarlos, bastaría con poner la letra que tienen en el RD 126/2014 para saber de cuál se trata.

    CONTINGUTS

    Indicad de dónde salen estos contenidos, a qué bloque de contenidos o dominios de acción motriz pertenecen…

    Hace falta indicar si se trata de contenidos disciplinares, interdisciplinares o transversales.

    COMPETÈNCIES

    Rectificad la sangría porque no se puede (o por lo menos yo no puedo) leer las primeras palabras de cada línea, lo que dificulta su lectura y comprensión. Gracias.

    “hem decidit que per a la nostra Unitat Didàctica les més convenients són les següents:” ¿las más convenientes para vuestra UD? Esto no funciona así. Vosotros tenéis que decir no las que os convengan sino todo lo contrario, aquellas a las que vais a contribuir desde la UD.

    ¿Qué diferencias hay entre las competencias del área y las específicas?

    Faltaría relacionar unas con otras para comprobar que existe coherencia entre ellas (más o menos como os propongo en el apartado de objetivos).

    Para concluir, no entréis tan a saco en los distintos apartados, es preferible que haya un párrafo introductorio en el que expliquéis de qué se va a hablar, de dónde sale la información, etc.

    Un saludo,
    Rodrigo

    ResponderEliminar