Hola de nou, a continuació anem a redactar els objectius, continguts i competències de la
nostra unitat didàctica. Hem intentat marcar-nos uns objectius dins de les circumstàncies
i d'una metodologia que es base en l’aprenentatge autònom en base a la
reflexió.
OBJECTIUS
- Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels
jocs d´invasió.
- Aprendre a respectar al contrari, així com no
ocasionar-los danys físics ni morals.
- Respectar les instal·lacions i el material.
- Fer aprendre als alumnes mitjançant la pròpia
reflexió.
- Adaptar-nos a les circumstàncies adverses
entre algun alumne/a.
- Fomentar
la participació de tots els alumnes, així com el seu aprenentatge en base
a les posteriors reflexions.
CONTINGUTS
·
Reconeixement, nomenament i classificació de jocs i
activitats esportives, estes últimes segons la forma d’utilitzar l’espai i el
tipus de participació dels jugadors (psicomotrius o individuals, d’oposició, de
cooperació i de cooperació-oposició o col·lectius), la varietat de contextos
lúdics i l’anàlisi de l’estructura (blanc diana, de camp i bat, de pista
dividida, mur o paret i invasió) i el major o menor caràcter utilitari
(formals, informals i semiformals).
·
Participació en activitats esportives psicomotrius o
individuals (p. ex., salt de llargada o llançament de javelina, disc i
martell), d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectives,
amb especial referència a la modalitat autòctona de pilota valenciana.
· Aplicació adequada de la tècnica i la tàctica en
activitats esportives. Planificació, organització i gestió de projectes
individuals o col·lectius.
·
Cooperació i socialització per a la creació de
treballs expressius.
·
Establiment d’estratègies de supervisió. Selecció de
la informació técnica i els materials. Presa de decisions i calibratge
d’oportunitats i riscos. Aportació de solucions originals als problemes.
Transformació d’idees en accions.
·
Establiment de criteris per a avaluar el projecte i el
producte amb ajuda de guies. Admissió dels propis errors i aprenentatge
d’aquests. Millora del producte i del procés després de l’avaluació.
·
Desenvolupament de projectes en equip, transformant
idees en accions.
·
Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i
riscos. Trobada del sentit del seu treball en una tasca complexa que n’afecta
diversos.
·
Participació en l’organització de jocs, activitats
d’expressió, esportives i en el medi natural.
·
Estímul de l’entusiasme per les perspectives i els
objectius compartits.
·
Sensibilitat i comprensió dels punts de vista dels
altres. Compromís per a demanar el consens i el suport dels altres.
· Organització espaciotemporal en situacions motrius
complexes. A l’hora de realitzar exercicis de desmarcatges.
·
Autonomia i confiança en les pròpies habilitats
motrius en situacions habituals amb entorns desconeguts.
· Anàlisi d’informació verbal i no verbal d’exposicions,
descripcions, instruccions, conferències breus, i textos orals en què
s’expressen opinions i preferències (debats i reflexiones després de cada
exercici.
·
Estiraments a la fi d’una activitat física.
1
COMPETÈNCIES
Competències
generales de l’etapa primària.
Guiats
per les competències claus per l´aprenentatge permanent i formatiu que va
establir la Direcció General d´Educació i Cultura del Parlament Europeu en
l´any 2006, hem decidit que per a la nostra Unitat Didàctica les més
convenients són les següents:
Aprendre
a aprendre: aquesta competència és la habilitat per a iniciar
l´aprenentatge, per a organitzar el seu propi aprenentatge i gestionar tant el
temps com la informació de forma correcta i eficaç, tant individualment com en
grup. És una de les principals competències que volen dur a terme en la nostra
UD, ja que aquesta implica que l´alumne siga conscient del propi procés
d´aprenentatge, sent capaç de superar els obstacles que se li interposen. Per
tant, implica que l´alumne siga capaç d´adquirir, processar i assimilar nous
coneixements i capacitats, recolçant-se en experiències vitals amb el fi de
aplicar aquests coneixements nous. Tant la motivació com la confiança, són dos
factors claus en aquesta competència.
Aquesta
competència la podem dur a terme, fent reflexionar als alumnes després o a
mitjan de cadascuna de les activitats per a que així vagen recapacitant i
asimilant aquells coneixements que els resulten nous, per tal de aplicar-los a
la resta de activitats i no recaure en els mateixos errors que abans.
Competència
social i cívica: aquesta competència recull totes les formes de
comportament que preparen a les persones per a participar de forma eficaç i
constructiva en la vida social i professional, especialment en societats cada
vegada més diversificades com també per tal de resoldre conflictes.
Amb
aquesta competència tractarem de fer veure als alumnes diferents maneres
correctes de resoldre qualsevol conflicte que hi aparega en les diferents activitats,
per tal de fer participar a tot l´alumnat en la resolució d´aquests problemes
aportant les diferents idees de cadascun d´ells. Així, estarem ensenyant als
alumnes a resoldre problemes en la seua vida diaria.
Per
a dur a terme aquestes competències que acabem de exposar, possarem en pràctica
el model deductiu, el qual a partir de les CCCC generals estableix una sèrie de
subcompetències genèriques que són comuns a totes les assignatures del
currículum, i a partir de ací, cadascun dels departaments selecciona aquelles a
les que contribuirà des de les assignatures concretes.
Competències
d'àrea: Educació física. Què ha d'aconseguir el xiquet ja finalitzada l'etapa
de primària?
1. Adaptar els desplaçaments i bots a diferents tipus
d'entorns que puguen ser desconeguts i presenten un cert grau d'incertesa.
2. Llançar, passar i rebre pilotes o altres mòbils,
sense perdre el control dels mateixos en els jocs i activitats motrius que ho
requerisquen, amb ajust correcte a la situació en el terreny de joc, a les
distàncies i a les trajectòries.
3. Actuar de forma coordinada i cooperativa per a
resoldre reptes o per a oposarse a un o més adversaris en un joc col∙lectiu,
ja siga com atacant o com a defensor.
4. Identificar, com a valors fonamentals dels jocs i
la pràctica d'activitats esportives, l'esforç personal, propi i alié, i les
relacions que s'establixen amb el grup (camaraderia, competència,
cooperación...) i actuar d'acord amb estos.
5. Saber fer front a les diferents situacions
conflictives que es generen al llarg del joc, de forma que es puguen resoldre
de forma coherent i crítica.
6. Mostrar conductes actives per a incrementar
globalment la condició física, ajustant la seua actuació al coneixement de les
pròpies possibilitats i limitacions corporals i de moviment. L'alumne ha de
conéixer les seues pròpies limitacions, i ha de plantejar l'objectiu
d'autosuperarse.
Competències
específiques
- Millora de la visió espacial.
- Millora de les manipulacions oculopèdiques i
oculomanuals.
- Increment de les capacitats cooperatives per
un fi comú.
- Adquisició dels principis tàctics bàsics dels
jocs de invasió.
Hola.
ResponderEliminarAquí os dejo algún comentario sobre el bloque de objetivos, contenidos y competencias.
A la hora de presentar el trabajo vigilad que la redacción sea académica: “Hola de nou, a continuació anem a redactar”.
OBJECTIUS
Falta que relacionéis los objetivos didácticos (los de la UD) con los de área y etapa para verificar de qué forma se está contribuyendo desde esta UD a alcanzar otros de rango mayor. En vuestro trabajo debe quedar constancia tanto de los objetivos de área (OA) como los didácticos (OD) relacionados entre sí y con los de etapa (OE) que podéis encontrar en el R.D. 126/2014. Una forma de hacerlo sería:
1.- Objetivo de área uno (entre paréntesis la letra correspondiente al objetivo(s) de etapa que desarrolláis a partir de estos)
1.1 Objetivo didáctico uno derivado del objetivo de área uno
1.2 Objetivo didáctico dos derivado del objetivo de área uno
1.3 Objetivo didáctico uno derivado del objetivo de área uno
2.- Objetivo de área dos (entre paréntesis la letra correspondiente al objetivo(s) de etapa que desarrolláis a partir de estos)
2.1 Objetivo didáctico uno derivado del objetivo de área dos
2.2 Objetivo didáctico dos derivado del objetivo de área dos...
De esta manera los OA y OD estarían redactados y relacionados, los OE no haría falta redactarlos, bastaría con poner la letra que tienen en el RD 126/2014 para saber de cuál se trata.
CONTINGUTS
Indicad de dónde salen estos contenidos, a qué bloque de contenidos o dominios de acción motriz pertenecen…
Hace falta indicar si se trata de contenidos disciplinares, interdisciplinares o transversales.
COMPETÈNCIES
Rectificad la sangría porque no se puede (o por lo menos yo no puedo) leer las primeras palabras de cada línea, lo que dificulta su lectura y comprensión. Gracias.
“hem decidit que per a la nostra Unitat Didàctica les més convenients són les següents:” ¿las más convenientes para vuestra UD? Esto no funciona así. Vosotros tenéis que decir no las que os convengan sino todo lo contrario, aquellas a las que vais a contribuir desde la UD.
¿Qué diferencias hay entre las competencias del área y las específicas?
Faltaría relacionar unas con otras para comprobar que existe coherencia entre ellas (más o menos como os propongo en el apartado de objetivos).
Para concluir, no entréis tan a saco en los distintos apartados, es preferible que haya un párrafo introductorio en el que expliquéis de qué se va a hablar, de dónde sale la información, etc.
Un saludo,
Rodrigo