jueves, 26 de noviembre de 2015

OBJECTIUS, CONTINGUTS I COMPETÈNCIES (3)

A continuació anem a redactar els objectius, continguts i competències de la nostra unitat didàctica. Hem intentat marcar-nos uns objectius dins de les circumstàncies i d'una metodologia que es base en l’aprenentatge autònom en base a la reflexió.


1· OBJECTIUS

OBJECTIUS DE ÀREA (O.A.):

Per a instaurar els objectius que tindrem presents en la nostra UD, ens hem basat en el Real Decret 111/2007, del Consell, en el qual s´estableix el currículum de l´Educació Primària en la Comunitat Valenciana (2007/9730), ja que hi ha absència d´objectius d´àrea en les normativa vigent (Real Decret 126/2014 i Decret 108/2014). En primer lloc anomenarem els objectius d´àrea (O.A.) relacionant-los amb els objectius didàctics (O.D.) que plantejarem a la nostra UD i que apareixeran a continuació d´aquests.

L’àrea d´ensenyança de l’Educació física a l´etapa de l´educació primària tindrà com a objectiu el desenrotllament de les següents capacitats:
  1. Conèixer i valorar el seu cos i l’activitat física com a mitjà d’exploració i gaudi de les seues possibilitats motrius, de relació amb els altres i com a recurs per a organitzar el temps lliure.
    1. Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
    2. Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
  2. Apreciar l’activitat física per al benestar, manifestant una actitud responsable cap a un mateix i les altres persones, i reconeixent els efectes de l’exercici físic, de la higiene, de l’alimentació i dels hàbits posturals sobre la salut.
    1. Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
  3. Utilitzar les seues capacitats físiques, habilitats motrius i el seu coneixement de l’estructura i funcionament del cos per a adaptar el moviment a les circumstàncies i condicions de cada situació.
    1. Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
    2. Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
    3. Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes. (14 O.D.)
    4. Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés. (15 O.D.)
  4. Adquirir, triar i aplicar principis i regles per a resoldre problemes motors i actuar de manera eficaç i autònoma en la pràctica d’activitats físiques, esportives i artisticoexpressives. 
    1. Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a i ajudar-lo a participar de la forma més adequada possible. (5 O.D.) 
    2. Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
    3. Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
    4. Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
  5. Realitzar de forma autònoma activitats fisicoesportives que exigisquen un nivell d’esforç, habilitat o destresa, posant l’èmfasi en l’esforç.
    1. Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals. (2 O.D.)
    2. Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura. (7 O.D.)
    3. Participar activament en els jocs plantejats. (8 O.D.)
    4. Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
    5. Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
    6. Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte. (12 O.D.)
    7. Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
    8. Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes. (14 O.D.)
    9. Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés. (15 O.D.) 
  6. Regular i dosificar l’esforç, arribant a un nivell d’autoexigència d’acord amb les seues possibilitats i la naturalesa de la tasca, i desenrotllant actituds de tolerància i respecte a les possibilitats i les limitacions dels altres.
    1. Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
    2. Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
  7. Utilitzar els recursos expressius del cos i el moviment, de manera estètica creativa i autònoma, comunicant sensacions, emocions i idees. 
    1. Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals. (2 O.D.
    2. Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte. (12 O.D.)
  8. Desenrotllar la iniciativa individual i l’hàbit de treball en equip, acceptant les normes i regles que prèviament s’establisquen.
    1. Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió. (1 O.D.)
    2. Fer aprendre als alumnes mitjançant la pròpia reflexió. (4 O.D.)
    3. Fomentar la participació de tots els alumnes, així com el seu aprenentatge en base a les posteriors reflexions. (6 O.D.)
    4. Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
    5. Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
    6. Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
  9. Participar en activitats físiques compartint projectes, establint relacions de cooperació per a aconseguir objectius comuns, resolent per mitjà del diàleg els conflictes que puguen sorgir i evitant discriminacions per característiques personals, de gènere, socials i culturals.
    1. Aprendre a respectar i valorar al contrari, així com no ocasionar-los danys físics ni morals. (2 O.D.)
    2. Adaptar-nos a les circumstàncies adverses entre algun alumne/a i ajudar-lo a participar de la forma més adequada possible. (5 O.D.)
    3. Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura. (7 O.D.)
    4. Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
    5. Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
    6. Veure el joc com un element per a relacionar-nos, divertir-nos i no per a competir ni crear cap conflicte. (12 O.D.)
    7. Valorar l'esforç personal i de la resta de alumnes. (13 O.D.)
    8. Aprendre a jugar cooperativament amb la resta d´alumnes. (14 O.D.)
    9. Aprendre a jugar a jocs d´invasió respectant als demés. (15 O.D.)
  10. Conéixer i valorar la diversitat d’activitats físiques, lúdiques i esportives com a elements culturals, mostrant una actitud crítica tant des de la perspectiva de participant com d’espectador.
    1. Valorar el joc i veure'l com un element integrat en la societat i la cultura.          (7 O.D.)
    2. Participar activament en els jocs plantejats. (8 O.D.)
    3. Aprendre i dur a terme aquelles estratègies del joc relacionades amb la cooperació, invasió, etc., d´acord amb les regles que presenta el joc. (9 O.D.)
    4. Mostrar una actitud responsable, participativa i activa. (10 O.D.)
    5. Comprendre, acceptar i dur a terme correctament les regles del joc que es planteja. (11 O.D.)
  11. Utilitzar les tecnologies de la informació i la comunicació com a recurs de suport a l’àrea.
    1. Adquirir les nocions tàctiques bàsiques dels jocs d´invasió. (1 O.D.)
    2. Respectar les instal·lacions i el material. (3 O.D.)


2· CONTINGUTS

  • Reconeixement, nomenament i classificació de jocs i activitats esportives, estes últimes segons la forma d’utilitzar l’espai i el tipus de participació dels jugadors (psicomotrius o individuals, d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectius), la varietat de contextos lúdics i l’anàlisi de l’estructura (blanc diana, de camp i bat, de pista dividida, mur o paret i invasió) i el major o menor caràcter utilitari (formals, informals i semiformals). 
  • Participació en activitats esportives psicomotrius o individuals (p. ex., salt de llargada o llançament de javelina, disc i martell), d’oposició, de cooperació i de cooperació-oposició o col·lectives, amb especial referència a la modalitat autòctona de pilota valenciana.
  • Aplicació adequada de la tècnica i la tàctica en activitats esportives. Planificació, organització i gestió de projectes individuals o col·lectius.
  • Cooperació i socialització per a la creació de treballs expressius.
  • Establiment d’estratègies de supervisió. Selecció de la informació técnica i els materials. Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Aportació de solucions originals als problemes. Transformació d’idees en accions.
  • Establiment de criteris per a avaluar el projecte i el producte amb ajuda de guies. Admissió dels propis errors i aprenentatge d’aquests. Millora del producte i del procés després de l’avaluació.
  • Desenvolupament de projectes en equip, transformant idees en accions.
  • Presa de decisions i calibratge d’oportunitats i riscos. Trobada del sentit del seu treball en una tasca complexa que n’afecta diversos.
  • Participació en l’organització de jocs, activitats d’expressió, esportives i en el medi natural 
  • Estímul de l’entusiasme per les perspectives i els objectius compartits.
  • Sensibilitat i comprensió dels punts de vista dels altres. Compromís per a demanar el consens i el suport dels altres.
  • Organització espaciotemporal en situacions motrius complexes. A l’hora de realitzar exercicis de desmarcatges.
  • Autonomia i confiança en les pròpies habilitats motrius en situacions habituals amb entorns desconeguts.
  • Anàlisi d’informació verbal i no verbal d’exposicions, descripcions, instruccions, conferències breus, i textos orals en què s’expressen opinions i preferències (debats i reflexiones després de cada exercici.
  • Estiraments a la fi d’una activitat física.



    3· COMPETÈNCIES

      Competències generales de l’etapa primària.

      Guiats per les competències claus per l´aprenentatge permanent i formatiu que va establir la Direcció General d´Educació i Cultura del Parlament Europeu en l´any 2006, hem decidit que per a la nostra Unitat Didàctica les més convenients són les següents:

      Aprendre a aprendre: aquesta competència és la habilitat per a iniciar l´aprenentatge, per a organitzar el seu propi aprenentatge i gestionar tant el temps com la informació de forma correcta i eficaç, tant individualment com en grup. És una de les principals competències que volen dur a terme en la nostra UD, ja que aquesta implica que l´alumne siga conscient del propi procés d´aprenentatge, sent capaç de superar els obstacles que se li interposen. Per tant, implica que l´alumne siga capaç d´adquirir, processar i assimilar nous coneixements i capacitats, recolçant-se en experiències vitals amb el fi de aplicar aquests coneixements nous. Tant la motivació com la confiança, són dos factors claus en aquesta competència.
     
      Aquesta competència la podem dur a terme, fent reflexionar als alumnes després o a mitjan de cadascuna de les activitats per a que així vagen recapacitant i asimilant aquells coneixements que els resulten nous, per tal de aplicar-los a la resta de activitats i no recaure en els mateixos errors que abans.

      Competència social i cívica: aquesta competència recull totes les formes de comportament que preparen a les persones per a participar de forma eficaç i constructiva en la vida social i professional, especialment en societats cada vegada més diversificades com també per tal de resoldre conflictes.
     
      Amb aquesta competència tractarem de fer veure als alumnes diferents maneres correctes de resoldre qualsevol conflicte que hi aparega en les diferents activitats, per tal de fer participar a tot l´alumnat en la resolució d´aquests problemes aportant les diferents idees de cadascun d´ells. Així, estarem ensenyant als alumnes a resoldre problemes en la seua vida diaria.

      Per a dur a terme aquestes competències que acabem de exposar, possarem en pràctica el model inductiu, el qual a partir de les CCCC concretes estableix una sèrie de competències generals que són comuns a totes les assignatures del currículum. Es a dir, a partir de competències que anem a desenvolupar a en l´Educació física, les relacionem amb les comuns a la resta d´assignatures.

      Competències d'àrea: Educació física. Què ha d'aconseguir el xiquet ja finalitzada l'etapa de primària? 

  • 1. Adaptar els desplaçaments i bots a diferents tipus d'entorns que puguen ser desconeguts i presenten un cert grau d'incertesa.
  • 2.      Llançar, passar i rebre pilotes o altres mòbils, sense perdre el control dels mateixos en els jocs i activitats motrius que ho requerisquen, amb ajust correcte a la situació en el terreny de joc, a les distàncies i a les trajectòries.
  • 3.      Actuar de forma coordinada i cooperativa per a resoldre reptes o per a oposar­se a un o més adversaris en un joc col∙lectiu, ja siga com atacant o com a defensor.
  • 4.      Identificar, com a valors fonamentals dels jocs i la pràctica d'activitats esportives, l'esforç personal, propi i alié, i les relacions que s'establixen amb el grup (camaraderia, competència, cooperación...) i actuar d'acord amb estos.
  • 5.      Saber fer front a les diferents situacions conflictives que es generen al llarg del joc, de forma que es puguen resoldre de forma coherent i crítica.
  • 6.      Mostrar conductes actives per a incrementar globalment la condició física, ajustant la seua actuació al coneixement de les pròpies possibilitats i limitacions corporals i de moviment.
  • 7.      Millorar la visió/percepció espacial en un situació jugada amb oposició, amb capacitat de decisió en vista d'una habilitat oculo-manual.
  • 8.      Increment de les capacitats cooperatives per un fi comú.
  • 9.      Aplicació dels principis tàctics bàsics dels jocs de invasió.

1 comentario:

  1. Hola.
    Ahí van algunas consideraciones organizadas por apartados:

    OBJETIVOS
    "Per a instaurar els objectius que tindrem…" > Más que instaurar estáis concretando los objetivos.

    CONTENIDOS
    ¿De dónde salen estos contenidos? ¿de qué tipo son: disciplinares, interdisciplinares, transversales?

    COMPETENCIAS
    Falta que relacionéis las competencias de área con las generales ¿con qué competencias de área contribuimos al desarrollo de las CCCC? Luego debéis definir los indicadores de logro, es decir, el grado en que el alumnado consigue adquirirlas. Este último apartado puede venir aquí o en el apartado de evaluación.

    Un saludo,
    Rodrigo

    ResponderEliminar